يکشنبه 30 ارديبهشت 1397

سرویس ها

تجهیزات اکتیو شبکه

پس از آماده‌سازی زیرساخت شبکه نوبت به تجهیزات اکتیو می‌رسد. این تجهیزات عمدتا کار برقراری ارتباط بین واحدهای مختلف را به صورت‌های گوناگون انجام می‌دهد. در انتهای این مرحله است که می‌توانیم بگوییم شبکه فعال شده است.

کاربرد:

امروزه تقریبا در همه شبکه‌ها دستگاههای سوئیچ و روتر مشاهده می‌شود. بدون این دستگاهها شبکه برای ما بی‌مفهوم می‌باشد. در برخی شبکه‌ها اجزاء دیگری نیز موجود هستند که از آن جمله می‌توان به بریج، فایروال و Load Balancer اشاره کرد.

قبلا هر کدام از تجهیزات شبکه دارای وظیفه تخصصی و انفرادی بودند. این رویکرد هزینه راه‌اندازی و بهینه‌سازی شبکه را افزایش می‌دهد. از اینرو تولیدکنندگانی نظیر شرکت Mikrotik به منظور کاهش هزینه دستگاههایی را به بازار عرضه کردند که بسیاری از وظایف را همزمان ارائه می‌دهد. در نظر اول ممکن است تصور شود دستگاهی با این همه قابلیت نمی‌تواند همه سرویس‌را به طور مطلوب ارائه کند ولی استفاده گسترده از این دستگاهها حتی در مراکز داده که کارایی بالایی را طلب می‌کند نشان می‌دهد این باور درست نیست. در این بین محصولات شرکت‌های عظیمی چون Cisco از کیفیت و قابلیت‌های بالایی در حد استانداردهای جهانی برخوردار است.

شرح خدمات:

مجتمع فنی مهدپرداپژوهان در این حوزه دارای نمایندگی رسمی از شرکت میکروتیک کشور لتونی می‌باشد. این شرکت محصولات متنوعی در حوزه تجهیزات روتر و سیستمهای امنیتی مانند Firewall-Shapping به بازار عرضه کرده که با توجه به قیمت پایین و کارایی بالا با استقبال زیادی مواجه شده است. جهت کسب اطلاعات درباره محصولات به سایت MPPHolding.com مراجعه کنید.

سرویس‌و نگهداری شبکه

نصب و راه‌اندازی مناسب شبکه برای سازمان‌ها گام اول موفقیت به حساب می‌آید و پس از این گام گام مهم‌تری وجود دارد که نگهداری شبکه در بهترین وضعیت مهم‌ترین بخش آن است.

کاربرد

 بسیاری از سازمان‌ها با صرف هزینه گزاف شبکه خود را راه‌اندازی می‌کنند در حالی که به بخش نگهداری اهمیت چندانی نمی‌دهند. از نتایج این نوع دیدگاه می‌توان عدم استفاده کامل از قابلیت‌های موجود و فرسودگی و اسقاط زودهنگام دستگاهها و سرویس‌ها را می‌توان نام برد.

شرح خدمات

سرویس و نگهداری شامل بخش‌های مختلفی می‌باشد که بسته به سازمان تعداد متفاوت است. برخی از این نوع قراردادها در زیر لیست شده است:

 1. سرویس و نگهداری سخت‌افزار کامپیوتر
 2. سرویس و نگهداری ادوات شبکه مانند ادوات Cisco و Foundry
 3. سرویس و نگهداری زیرساخت شبکه
 4. سرویس و نگهداری سرویس‌های شبکه مانند DC و Exchange
 5. سرویس و نگهداری سیستم‌های برق‌رسانی مانند UPS و استبلایزر
 6. سرویس و نگهداری سیستم‌های مخابراتی مانند VOIP

انواع عملیاتی که در این بخش انجام می‌شود به ترتیب زیر است:

 1. تعمیرات اتفاقی                  بنابه درخواست کاربر تعمیر انجام می‌شود.
 2. تعمیرات پیشگیرانه                         براساس زمان‌بندی مشخص شده در قرارداد و اهمیت سیستم معمولا هر سه ماه یکبار انجام می‌شود.
 3. مانیتورینگ                      که به آنالیز اتفاقات و نقل و انتقالات در شبکه می‌پردازد و یا مدیر را از بروز مشکل آگاه می‌کند یا از بروز مشکل جلوگیری می‌کند.

سرویس اینترنت

یکی از سرویس‌هایی که کارفرما پس از راه‌اندازی شبکه درخواست می‌کند سرویس اینترنت است. به دلیل تعدد سرویس‌دهنده‌های اینترنت انتخاب یک ISP خوب از دغدغه‌های همه سازمان‌ها می‌باشد.

کاربرد

 ممکن است در نظر اول این سرویس کم اهمیت جلوه کند در حالی که در بسیاری از سازمان‌ها مهم‌ترین سرویس موجود در شبکه می‌باشد. به دلیل قیمت  بالای اینترنت در ایران استفاده از پهنای باند بالا برای همه سازمان‌ها مقدور نمی‌باشد بنابراین برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح می‌تواند کمبود پهنای باند را جبران کند.

شرح خدمات

شرکت مهدپرداپژوهان برای ارائه سرویس مناسب با دو شرکت پردیس و مبین‌نت قرارداد همکاری عقد کرده است که هر کدام به طور مختصر شرح داده می‌شود.

 • شرکت پردیس                  که در سطح استان تهران و البرز فعالیت می‌کند و تنها ISDP استان البرز به شمار می‌آید. تمرکز این شرکت روی سرویس ADSL بوده و در دو قالب خانگی و اداری ارائه می‌گردد.
 • شرکت ارتباطات مبین نت     که در سطح ایران دارای پوشش بوده و تنها ارائه دهنده سرویس Wimax در کل ایران است.

بهرحال شرکت مهدپرداپژوهان قادر به ارائه سرویس‌های دیگر مانند WiFi می‌باشد که به سفارش مشتری قابل تعریف است.

یکی دیگر از امکاناتی که شرکت می‌تواند در اختیار درخواست‌کنندگان قرار دهد ارائه Public IP ثابت است.